StrokeIT – deaktywacja gestów myszy dla pewnych programów

Program StrokeIT przechwytuje gesty myszy globalnie tj. niezależnie od tego, jaki program w danej chwili jest aktywny, są rozpoznawane gesty myszy. Jednak niektóre programy same w sobie mają wbudowaną obsługę gestów myszy (np. Opera) i tutaj może następować konflikt. Przykładowo po zainstalowaniu programu StrokeIT w Operze nie działają „operowe” gesty myszy, (aby było ciekawiej, program StrokeIT poprawnie wykrywa starsze wersje Opery i z automatu wyłącza dla nich obsługę „swoich” gestów myszy). Jeśli po zainstalowaniu Opery nie możesz korzystać z Operowych gestów myszy, to musisz wykonać następujące czynności:

  1. Upewnij się, że Opera jest uruchomiona
  2. Kliknij w ikonę programu na pasku powiadomień obok zegara w prawym dolnym rogu ekranu
  3. Pojawi się okno dialogowe StrokeIT – Command Editor. Po lewej stronie jest drzewko, znajdź w nim pozycję Opera i kliknij.
    StrokeIT – Command Editor
  4. Po prawej stronie są ustawienia dla programu Opera. Domyślnie jest zaznaczona opcja Disable gestures in this application (ang. wyłącz obsługę gestów myszy dla tego programu). Czyli wszystko jest dobrze. Natomiast powyżej są podane „dane identyfikacyjne” programu, w tym wypadku jest to Opera. Niestety, ale nowsza wersja Opery „przedstawia się inaczej” i program jej nie wykrywa. Trzeba to zmienić. Kliknij w przycisk Add.
  5. Pojawi się okno dialogowe Add Application. Domyślnie jest wybrana opcja Window Class (klasa okna). W prawej dolnej części tego okna dialogowego jest ikona okna wewnątrz którego jest „celownik” przeciągnij ten celownik nad okno dialogowe uruchomionej wcześniej opery i zwolnij lewy przycisk myszy. W polu tekstowym powinien pojawić się tekst OperaWindowClass (lub podobny gdyby nowsza wersja miała się identyfikować inaczej). Następnie kliknij w przycisk OK

    StrokeIT - Add Application

  6. Wróciłeś do okna dialogowego StrokeIT – Command Editor. Po prawej stronie w sekcji Application Identifiers pojawiła się nowa opcja: CLASS: OperaWindowClass. Od tej pory program StrokeIT powinien wyłączyć obsługę gestów, gdy w danej chwili aktywną aplikacją jest Opera.

O co w tym wpisie chodzi?

Być może wykonując to ćwiczenie czujesz zakłopotanie, że nie wiesz, o co chodzi, ale się nie martw. Wbrew pozorom to wszystko jest łatwe. Otóż każdy program w systemie Windows „ma swoją wewnętrzną nazwę”. I tak: poprzednie wersje przeglądarki przedstawiały się jako „OpWindow” lub „Opera Main Window”. Można to porównać analogicznie do takiej sytuacji, że każdy człowiek ma swoje imię i nazwisko.

Ilekroć próbujesz wykonać jakiś gest myszy program StrokeIT sprawdza jak się przedstawia dany program (ten, który w danej chwili jest aktywny). Jeśli nazwa danego programu jest wpisana w ustawieniach programu StrokeIT, to on wie, że np. dla Opery mają być wyłączone gesty myszy.

Problem jest taki, że nowsze wersje opery przedstawiają się nieco inaczej (załóżmy, że człowiek też czasami zmienia imię i/lub nazwisko np. kobieta po zamążpójściu zazwyczaj przyjmuje nazwisko męża) i trzeba było w ustawieniach programu StrokeIT wprowadzić informację, jak się nowa wersja Opery „przedstawia”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *