Jak tworzyć hasło, które jest trudne do odgadnięcia i łatwe do zapamiętania?

W artykule: Bezpieczne posługiwanie się hasłami. napisałem, że hasło powinno się zapamiętać a nie zapisywać na karteczce obok monitora. Dodatkowo hasło powinno być odpowiednio skomplikowane (np. nie może to być imię małżonka, które łatwo zapamiętasz ale jest mało skomplikowane). Konieczność używania różnych znaków (wielkie, małe litery, cyfry, znaki specjalne) z pewnością nie ułatwia zapamiętania hasła. Podam tutaj dwa sposoby tworzenia haseł, które są mocne i w miarę łatwe do zapamiętania.

Imiona dzieci. Jeśli masz np. trójkę dzieci to możesz stworzyć hasło składające się z dwóch (albo trzech) pierwszych liter imion swoich dzieci. Do tego na koniec dodaj jakąś cyfrę np. dwie ostatnie cyfry Twojego roku urodzenia (albo roku w którym poznałeś żonę) i jakiś symbol specjalny. Przykładowo: jeśli Twoje dzieci mają na imię Adrian, Monika i Jan to hasło które stworzyć będzie AdMoJa76&; Zauważ, że hasło jest dość proste do zapamiętania, wiesz kiedy użyć wielkiej a kiedy ostatniej litery, pamiętasz chyba rok w którym poznałeś żonę. Jedynie musisz jakoś zapamiętać te dwa znaki specjalne. Oczywiście nie musisz się ograniczać do imion dzieci (jeśli wszyscy zaczną stosować tę zasadę, to hasło nie będzie już takie trudne do odgadnięcia). Przykładowo zamiast imion dzieci możesz używać marek samochodów, które posiadałeś (o ile byłes posiadaczem więcej niż 2 samochodów), imion swoich przełożonych, nazw firm w których pracowałeś itp. Pozostawiam to Twojej kreatywności.

Pierwsze litery z jakiegoś cytatu. Na pewno znasz jakieś motto, fragment wiersza lub piosenki. Np. każdy uczył się w szkole Inwokacji. Oto dwie pierwsze strofy Inwokacji:

Litwo! Ojczyzno moja! Ty jesteś jak zdrowie,
Ile ctrzeba cenić, ten tylko sdowie,

Oto hasło, które udało nam się wygenerować: LOmTjjzIctcttsd lub po uwzględnieniu znaków interpunkcyjnych hasło jest jeszcze trudniejsze do odgladnięcia L!Om!Tjjz,Ictc,ttsd, Jak widzisz takie hasła są trudne do złamania a w miarę łatwe do zapamiętania. Dodatkowo jeśli położysz na stole Pana Tadeusza to nikt się raczej nie zorientuje, że są tam zapisane twoje hasła do poczty 😉 Oczywiście możesz dowolnie zmodyfikować tę metodę wedle własnego uznania. Jeśli system wymaga aby w haśle były też cyfry to wstawiasz dodatkowo numery wierszy np. oto nieco zmodyfikowane pierwsze hasło: 1LOmTjjz2Ictcttsd.

To jest wpis z cyklu Bezpieczeństwo w Internecie. Zachęcam do zapoznania się z innymi wpisami z tego cyklu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *